Anna Mucha

Anna Mucha - biografia

Anna Mucha

Imiona, nazwisko: Anna Maria Mucha
Data urodzenia: 26 kwietnia 1980 r.
Miejsce urodzenia: Warszawa

W szkole podstawowej uczęszczała na zajęcia teatralne. Swoją karierę filmową zaczęła przez przypadek, w 1989 r. kiedy na castingu do filmu Korczak otrzymała jedną z głównych ról. Zagrała w nim Sabinkę - wychowankę Korczaka.

Pierwszą główną rolę zagrała w filmie Przeklęta Ameryka, którego reżyserem był Krzysztof Tchórzewski. Kolejną bardzo istotną rolą w życiu Anny Muchy była udział w filmie Lista Schindlera Stevena Spielberga. Zagrała w nim Dankę Dresner.

Po Liście Schindlera Ania zaczyna być angażowana przez wielu różnych reżyserów na planach filmów i seriali między innymi „Matki, żony i kochanki”, „Panna Nikt”, „Młode Wilki 1/2” i „Chłopaki nie płaczą”.

Anna Mucha uczyła się w warszawskim Liceum im. Stefana Batorego. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W roku 2002 wystartowała z ramienia Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych i została radną gminy Warszawa-Centrum. Uczestniczyła w pracach Rady Dzielnicy Mokotów. Została wybrana na wiceprzewodniczącą Komisji Kultury.

Od 2003 r. gra w serialu M jak miłość, od 2005 r. prowadzi program w telewizji polskiej Ale Jazda!.

Była związana z Kubą Wojewódzkim.

Na podstawie: filmpolski.pl, wikipedia.org, annamucha.pl